A 22 éves olasz Fabiano Caruana eddigi pályafutása legnagyobb diadalát aratta. Két fordulóval a 2. Sinquefield Cup szuperverseny befejezése előtt már tornagyőztesként ünnepelhették. Caruana a csúcsragadón a norvég világbajnok Magnus Carlsen ellen is esélyes állást ért el, időzavarban azonban elmulasztotta a helyes bástyalépést. A bámulatos hetes nyerősorozata megszakadt, remizett a világelsővel. A bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov megszerezte harmadik győzelmét, az amerikai Hikaru Nakamura negyedszer szenvedett vereséget. Nyerőesélyt szalasztott el az örmény Levon Aronjan, a francia Maxime Vachier-Lagrave kiskombinációval egyenlítette ki esélyeit.

DSC04946

A világbajnok Magnus Carlsen megállította a 3 pontos előnnyel vezető Fabiano Caruanát, az olasz nagymester bámulatos hetes nyerősorozat után „csak” remizett a norvég világelsővel. Kevesen múlott, hogy Caruana nem folytatta fantasztikus szárnyalását, az időzavar fenyegető réme miatt nem volt ideje a gondosabb mérlegelésre, rossz bástyával lépett d1-re, fokozva sötét d6 gyalogja ellen a nyomást. Carlsen a szicíliai védelem Maróczy-változatában egy remekül felkészült Caruanával találta szembe magát. Az éllovas kecsegtető pozícióból menekülni engedte a világbajnokot. Fabiano Caruanát a döntetlen után is már tornagyőztesként köszönthették.

Az amerikai Hikaru Nakamura árnyéka önmagának, ahogy az örmény Levon Aronjan is. Nakamura a spanyol megnyitás berlini változatában elhibázott huszármanőverrel gyorsan átengedte a kezdeményezést a bolgár Veszelin Topalovnak. Az exvilágbajnok lépésről-lépésre erősítette állását, gyalogot nyert, előnyét bástyvégjátékban érvényesítette. Nakamura negyedszer volt kénytelen kapitulálni, Topalov harmadik győzelmével feljött ötven százalékra.

Az örmények háromszoros olimpiai bajnoka nyerőesélyes állást rontott el a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen. A Philidor védelmű játszmában Aronjan az éles 5.g4-es változat mellett döntött, Vachier-Lagrave kevésbé volt járatos a variban. Aronjan elmulasztott egy profilaktikus királylépést, fokozatosan csökkent előnye, majd elnézte ellenfele kiskombinációját.

A 8. forduló eredményei:
Hikaru Nakamura (amerikai, 2787) – Veszelin Topalov (bolgár, 2772) 0 – 1 (Spanyol megnyitás, 57)
Levon Aronjan (örmény, 2805) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2768) döntetlen (Philidor védelem, 30)
Fabiano Caruana 8olasz, 2801) – Magnus Carlsen (norvég, 2877) döntetlen (Szicíliai védelem, 42)